ÎNTÂLNIRE ROMÂNO-BULGARĂ PENTRU SUSȚINEREA RECIPROCĂ A PROIECTELOR TRANSFRONTALIERE

Primarul Nicolae Barbu participat astăzi, 27 mai, la întâlnirea de lucru cu tema “Susținerea reciprocă a proiectelor transfrontaliere”, organizată de deputatul Florian Nicolae, în calitate de președinte al Grupului Parlamentar de Prietenie cu Bulgaria, în scopul analizării modalităților de cooperare transfrontalieră între cele două țări.
Printre participanții la întâlnire s-au numărat Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Bulgaria în România, E.S. Aleksandar Filipov, guvernatorul districtului Ruse, Stefko Burgiev, reprezentanți ai Adunării Naționale a Republicii Bulgare, dar și reprezentanți ai autorităților publice județene, respectiv președintele Consiliului Județean Giurgiu, Vasile Mustățea.
Discuțiile au vizat proiectele transfrontaliere în domeniile infrastructură, transporturi și securitate energetică, integrarea celor două țări în spațiul Schengen, dar și viitoarele activități destinate menținerii reciproce a proiectelor transfrontaliere.
În cadrul întâlnirii, primarul Nicolae Barbu a prezentat Strategia de Dezvoltare a Municipiului Giurgiu 2014-2020, instrument ce va fi supus spre aprobare în ședința ordinară de joi, 28 mai.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul ȘEDINȚA ORDINARĂ A CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI GIURGIU AFERENTĂ LUNII MAI